Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Bezpieczeństwo Seniorów w domu

                                W dniu 16 listopada 2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022, realizowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opocznie. Przy udziale Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Opocznie oraz Komendanta Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie,  rozmawialiśmy na temat: „Bezpieczeństwa Seniorów w domu”.

Dzielnicowi udzielali cennych wskazówek dotyczących zapobiegania różnego rodzaju oszustwom oraz wskazywali na co zwrócić uwagę i jak zachować się w kontaktach z podejrzanymi osobami, ponieważ mimo licznych apeli w mediach społecznościowych i telewizji nadal dochodzi do różnego rodzaju oszustw i wymuszeń a oszuści najczęściej wybierają osoby starsze i samotne, które potrzebują zainteresowanie ze strony drugiego człowieka. Podczas spotkania chcieliśmy uświadomić naszym uczestników aby byli czujni i bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi. Dzielnicowi informowali również o funkcjonujących i łatwo dostępnych aplikacjach, które mogą pomóc w sytuacji zagrożenia tj:  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda. Pierwsza z aplikacji pozwala na zaznaczenie w odpowiednim miejscu zagrożenia, które występuje w naszym rejonie – dane miejsce widziane jest przez odpowiednie służby, które odpowiednio reagują, druga zaś pozwala na wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce, gdzie aby to zrobić, wystarczy wpisać swój adres zamieszkania, natomiast aplikacja wskaże funkcjonariusza, który jest odpowiedzialny za konkretny rejon.

W dalszej części spotkania pozostaliśmy w tematyce bezpieczeństwa w naszych domach.  Podjęliśmy temat związany z ogrzewaniem mieszkań, niedrożnej wentylacji jak również prawidłowego korzystania z urządzeń gazowych. Zaproszony strażak szczegółowo omówił jak powinniśmy się zachować w sytuacji gdy dojdzie do pożaru oraz jakie czynniki powodują zatrucia. Ponadto Seniorzy uzyskali wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w naszych domach, a więc posiadania gaśnicy i czujnika czadu oraz potrzeby regularnych przeglądów kominów wentylacyjnych i odpowiedniej konserwacji instalacji elektrycznej.

                               Kończąc spotkanie, Pani Dyrektor Beata Rogulska, podziękowała Seniorom za udział w spotkaniu oraz zaprosiła na kolejne dedykowane im wydarzenia.

Banery/Logo